Godox DP600III-V Studio Flash 600ws LED Modeling Light
With a guide number of 106 m at 100 ISO, the DP600III-V Professional Studio Flash with LED Modeling Lamp from Godoxis a 600Ws monolight with ample professional and convenience features. It has a colour temperature of 5800K, a fast recycle time of just 1 second at full power, and flash durations from 1/800 to an action-stopping 1/2000 sec. Power is variable from 1/64 to full power, while the DP600III-V's 30W LED modeling lamp draws very little power with great brightness. Triggering options include sync cord, receiver triggering, test button, and wireless control port. The DP600III-V runs on 100 to 240 VAC mains power.
Compatibility
Key Features
- 99 Wireless ID settings (01-99) to limit the interference from other nearby systems.
- Built in 2.4GHz wireless X system which supports wireless remote control and triggering.
- 1s recycle time
- 61 steps of power output from 1/64 to 1/1
- Bowens mount, compatible with various lighting accessories
- Auto recover the adjusted setting once restarted
- Accurate Colour temperature with stable power output.
Specifications
- Max Power - 600W
- Guide Number - (106 m ISO 100)
- Colour Temperature - 5600 +/- 200K
- Operating Voltage - 100-120V ~ 50/60Hz
- Power Output Control - OFF, 4.0~10.0 (1/64-1/1)
- Modeling Lamp (LED) - 30W
- Triggering Method - Sync Cord, Test Button, Infrared
- Flash Duration -1/800s - 1/2000s
- Parameters Output from the Sync Cord Jack - 5V
- Parameters Output from the USB Port - 5V/200mA (Only for Godox Receiver)
- Fuse - 8A
- Recycle Time - 1s
- Weight - 2.8kg
Godox DP600III-V Studio Flash 600ws with LED Modelling Lamp Includes:
- Godox DP600III-V Studio Flash 600ws
- Protection Cap
- Power Cable
- 12m Warranty
Price Match
Fill out the price match form below, and we will be in touch shortly.
Price Match
If you'd like to know when it's due, we're here to help!
Call us during business hours at 02 9299 0177.
Chat live with our team on-site.
Product Overview